Follow RomanianPortal on Twitter       
Rezultate 1 la 7 din 7

Subiect: schimbare pasaport

Data înscrierii
    01.06.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Imi expira pasaportul in oct pe 14 si nu stiu ce sa fac. Sa merg in tara sa il schimb personal sau sa il dau aici la consulat.
    Mentionez ca stau intr-un oras mic din Galati si ma intreb cu groaza cit o sa le trebuiasca sa mi-l trimista inapoi.Nu as vrea sa ramin blocata pe perioada de una sau poate si mai mult in US fara posibilitate de intoarcere sau calatorie in alte tari.
    A trecut cineva prin asa ceva recent?
    Ce ma sfatuiti?

Data înscrierii
    01.06.2008
    Locație
    United States
    Posturi
    10
    Putere Rep
    0

Implicit

Sa inteleg ca nu a trecut nimeni printr-o situatie asemanatoare??

Data înscrierii
    13.12.2007
    Posturi
    698
    Putere Rep
    10

Implicit

mie imi expira luna care vine...mentionez ca nu sunt rezident si nu am acte de sua....
    azi am fost la consulat in new york...
    am completat:
    cerere pt eliberarea unui nou pasaport..
    o procura speciala prin care imputernicesc pe cineva din romania sa ridice pasaportul si sa-l trimita in sua...
    si un formular in care cosulul legaliza autentificarea procurii...
    numai ca am renuntat atunci cand am citit pe procura cum ca citez:
    declar pe propia raspundere ca am statut ilegal in sua si cum ca imi asum responsabilitatea neefectuarii pasaportului in romania de catre mine...
    acum sper sa ma rezolve cineva din romania pt o suma modesta...[img]smileys/smiley2.gif[/img]

amarat...daaa o duc bine!

Data înscrierii
    23.02.2006
    Locație
    Chicago, United States
    Posturi
    1.103
    Putere Rep
    14

Implicit

stiu ca se schimba la consulat (Chicago). De ce nu dai un telefon sa intrebi ?

Data înscrierii
    25.08.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    1.904
    Putere Rep
    28

Implicit

Daca mergi in tara, in regim de urgenta, il obtii pe loc. Daca nu, prin consulat sau varianta cu procura consulara si trimisa cuiva in Romania. Amandoua de durata.

http://www.roembus.org/defaultro.htm

acolo intri la sectia consulara, informatii consulare.

Data înscrierii
    18.04.2006
    Locație
    Canada, Toronto
    Posturi
    4.081
    Putere Rep
    31

Implicit

manolica1, nu stiu cum e prin state dar consulatul roman din toronto nu face imputernicire pt obtinerea pasaportului romanesc decat daca aduci originalul statutului legal in canada. Daca nu ai unul, singurul lucru pe care-l capeti de la ei este Titlul de calatorie, care tine locul unui pasaport decat dus, via romania.

fiind singura modalitate pt tine la acest moment sper "sa te rezolve" acel cineva din Ro, acolo totul e posibil si iti urez ca suma sa fie cat mai modesta avand in vedere aspiratiile de viata ale unor "cineva" de prin romania. ah, si am uitat, sper sa-l cunosti oarecum si sa ai incredere inacel "cineva" ca sa nu te intepi chiar si de o suma modesta.

Data înscrierii
    05.09.2005
    Locație
    United States
    Posturi
    45
    Putere Rep
    0

Implicit

Pentru procura trebuie urmatoarele-mi s-a spus de la consulatul din New York

<DIV>In vederea autentificarii procurii speciale pentru obtinerea pasaportului prin mandatar (cu dobandirea statutului de cetatean roman cu domiciliul in S.U.A.)sunt necesare urmatoarele:</DIV>
    <DIV>
    <DIV>
    <DIV>- formularul nr.5 (pe care vi-l trimit anexat) completat fata-verso cu cerneala sau pix de culoare neagra;</DIV></DIV>
    <DIV>- cartea de identitate romaneasca valabila in original;</DIV>
    <DIV>- patru fotografii tip pasaport (3,5 cm x 4,5 cm), color, identice, de data recenta, cu numele dumneavoastra mentionat in clar pe verso;</DIV>
    <DIV>-greencardul in orginal si copie (numele si prenumele din greencard trebuie sa fie corect si complet, conform cu numele dobandit prin casatorie;</DIV>
    <DIV>- toate datele din cartea de identitate ale persoanei pe care o imputerniciti (numele si prenumele, data si locul nasterii, domiciliul, seria si numarul cartii de identitate, data eliberarii si institutia emitenta);</DIV>
    <DIV>- taxele consulare: 45$ autentificarea procurii si 30$ certificarea datelor si a semnaturii din formularul pentru pasaport si 30$ legalizarea copiei de pe greencard (taxele se pot achita in numerar sau money order).</DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>Dumneavoastra va trebui sa trimiteti persoanei imputernicite procura, formularul si fotografiile certificate de Consulat. Persoana imputernicita, cand depune actele dumneavoastra pentru pasaport,va trebui sa prezinteactele dumneavoastra de stare civila romanesti (certificat de nastere, de casatorie), pasaportul romanesc si sa achite taxele necesare emiterii pasaportului. Daca doriti sa nu trimiteti pasaportul in original, puteti solicita legalizarea unei copii - taxa consulara 45$. </DIV>
    <DIV>IMPORTANT! Daca in pasaportul romanesc pe care il detineti in prezent la rubrica "Domiciliul" se mentioneaza ca aveti domiciliul in Romania, trebuie ca inainte de a solicita un nou pasaport prin procura, sa solicitati obtinerea unei noi carti de identitate pe numele dobandit prin casatorie. Pentru autentificarea procurii speciale necesare emiterii cartii de identitate trebuie sa prezentati in plus fata de documentele mentionate anterior4 fotografii tip carte de identitate (3 x 4 cm cu o dunga alba in partea de jos de 7 mm). Taxa consulara este 45$. Cartea de identitate emisa va fi retinuta cand vi se elibereaza noul pasaport prin care dobanditi statutul de cetatean roman cu domiciliul in S.U.A.</DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>La mine e putin mai complicat pentru ca mi s-a schimbat numele dupa casatorie si atunci trebuie mai intai sa-mi schimb buletinul si apoi sa-l predau la obtinerea noului pasaport. </DIV>
    <DIV></DIV>
    <DIV>Mai sus spuen green card pentru ca asta este situatia mea. Probabil ca in alta situatie ar fi viza de munca sau pasaportul american</DIV></DIV>

Subiecte similare

1. schimbare pasaport
    De albulucia în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 7
    Ultimul post: 22.01.2008, 11:14
  2. schimbare de pasaport
    De susu_d2 în forumul Vize imigrare, vize vizitator-Statele Unite/SUA/America
    Răspunsuri: 8
    Ultimul post: 17.01.2008, 22:28
  3. Ajutoooorrrr!!! Schimbare pasaport
    De în forumul Vize de munca, afaceri in SUA/America-H1B, H2B,etc
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 08.03.2007, 18:35
  4. acte schimbare pasaport
    De boo în forumul Nou veniti in America/SUA/Statele Unite-Ghidul incepatorului
    Răspunsuri: 11
    Ultimul post: 09.12.2006, 13:04
  5. schimbare nume in pasaport
    De alina în forumul Discutii Generale-de toate pentru toti, diverse
    Răspunsuri: 5
    Ultimul post: 21.01.2005, 14:41

Permisiuni postare

• Nu poți posta subiecte noi
  • Nu poți răspunde la subiecte
  • Nu poți adăuga atașamente
  • Nu poți edita posturile proprii
  •